Психологічна допомога: основні принципи та підходи

допомога юнісеф

Психологічна допомога людям у статусі біженців є важливим аспектом їх інтеграції та адаптації до нових умов життя. Попри те, що благодійні організації під егідою ЮНІСЕФ надають грошову допомогу таким людям, які мають дітей, психологічна допомога не менш важлива. Зазначимо, що є дві основні складові допомоги людям у скрутному становищі: матеріальна і ментальна. Якщо та ж допомога юнісеф створює необхідні умови аби люди почувались більше незалежними матеріально, то психологічна допомога сприяє ментальній підтримці та покращенню психічного здоров'я і соціальній адаптації. Розглянемо тут детальніше психологічну підтримку. Матеріал буде корисним студентам, які навчаються на спеціальності психологія, та яким надалі доведеться стикнутися у своїй практичній роботі із зазначеними тут проблемами біженців.

Особливості психологічної допомоги біженцям

Робота з біженцями потребує спеціального підходу з урахуванням їхніх специфічних потреб та переживань. Важливо розуміти, що ці люди можуть мати травматичний досвід, втрату рідних, домівки та соціальних зв'язків. Психолог повинен бути готовим до роботи з різними емоційними станами, такими як тривога, депресія, посттравматичний стресовий розлад.

Застереження для психологів

Головне правило психолога - не нашкодь. Якщо ви говорите - ❞не плач❝, то людина заплаче. Пам'ятайте про це. Наведемо далі академічні поради-застереження, які можна вважати класикою.

Як не нашкодити

 • Не применшуйте значущість проблем клієнта. Фрази на кшталт "Все буде добре" або "Інші переживають гірше" можуть бути сприйняті як неповага до їхніх переживань.
 • Уникайте нав'язливих запитань про травматичні події. Дайте клієнту можливість самостійно вирішувати, про що говорити.
 • Не робіть припущень щодо культурних, релігійних або особистих аспектів життя клієнта.
 • Не використовуйте жаргон або складні психологічні терміни без пояснень. Мова має бути зрозумілою та простою.
 • Не демонструйте надмірну емоційність або співчуття, яке може виглядати нещирим або патерналістським.

Дієві методи та поради для психологів

Побудова довіри та безпечного середовища

Встановлення довірливих відносин з клієнтом є ключовим аспектом ефективної психологічної допомоги. Варто зосередитися на створенні безпечного та адаптаційного середовища, де клієнт може відкрито говорити про свої переживання.

Активне слухання та емпатія

Активне слухання допомагає клієнту відчути себе почутим і зрозумілим. Емпатія, тобто здатність відчути емоції іншої людини, є важливою складовою цього процесу. Це включає вміння віддзеркалювати почуття клієнта та підтверджувати їхню важливість.

Робота з травмою

Для роботи з травмою ефективні такі методи, як когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), методи релаксації та майндфулнес. Важливо допомогти клієнту навчитися керувати своїми емоціями та знижувати рівень стресу.

Культурна чутливість

Психолог повинен бути обізнаним щодо культурних особливостей клієнта та враховувати їх у роботі. Це допомагає уникнути непорозумінь та побудувати ефективний терапевтичний альянс.

Підтримка соціальних зв'язків

Важливо допомогти клієнту відновити або налагодити нові соціальні зв'язки. Це може бути підтримка у пошуку нових друзів, участь у громадських заходах або зв'язок з іншими біженцями.

Що ще є важливим?

Психологічна допомога біженцям є важливим елементом їхньої інтеграції та адаптації до нового життя. Важливо враховувати специфіку їхніх потреб, будувати довірливі відносини та використовувати ефективні терапевтичні підходи. Психолог повинен бути чутливим, уважним і професійним, щоб надавати якісну допомогу та підтримку.

Психологічна допомога біженцям сприяє їхньому психічному здоров'ю та інтеграції до нового суспільства. Вона допомагає людям пережити травматичний досвід, відновити внутрішню рівновагу та знайти нові соціальні зв'язки. Застосування наведених порад і прийомів дозволить психологам ефективно допомагати біженцям і сприяти їхній адаптації до нових умов життя.

Ключові слова: психологічна допомога, біженці, травма, адаптація, інтеграція, культурна чутливість, активне слухання, емпатія.

  Онлайн всего: 1
  Гостей: 1
  Пользователей: 0

  STUDLAB Сообщить про опечатку на сайте